محل تبلیغات

مسکو: آمریکا در حال ارسال پیام‌هایی برای بازگشت به توافق هسته‌ای است

سخنگوی وزارت خارجه روسیه از آمادگی این کشور برای تعامل سازنده با دولت جدید آمریکا برای بازگشت به برجام خبر داد.

به گزارش ایسنا، به نقل از تاس، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه روز پنج‌شنبه در نشستی خبری اعلام کرد که واشنگتن درحال ارسال نشانه‌هایی از آمادگی برای بازگشت به برجام است.

وی تصریح کرد: آمریکا در حال ارسال پیام‌هایی قاطع درخصوص آمادگی برای بازگشت به توافق هسته‌ای است اما آنچه که ما هم‌اکنون شاهد آن هستیم تنها تبادل ادعاهای دوجانبه میان ایران و آمریکا است که می‌گویند چه کسی باید گام اول را بردارد.

روایت صالحی از مسیر احیای برجام

زاخارووا همچنین اشاره کرد که مسکو آماده تعامل سازنده با ایران جهت نجات برجام می‌باشد.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه روسیه، تاکنون تغییر حائز اهمیتی در جهت بازگرداندن روند اجرای برجام به چارچوب اصلی خود حاصل نشده است.

این مقام ارشد روسی گفت: ما آماده تعامل نزدیک با طرفین برجام و همچنین دولت جدید آمریکا به منظور رسیدن به این هدف هستیم.

وی با تاکید بر آمادگی ایران برای بازگشت به اجرای تعهداتش ذیل توافق هسته‌ای اظهار کرد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر توسعه فعالیت‌های هسته‌ای ایران نظارت دارد و اقدامات ایران از تعهداتش ذیل پیمان منع اشاعه هسته‌ای فراتر نرفته‌اند.

به گزارش ایسنا، در پی تداوم عدم پایبندی هیچ یک از طرفین اروپایی و آمریکایی برجام به تعهداتشان، ایران پس از مدت‌ها پایبندی یکجانبه به برجام، به منظور واداشتن آنها به اجرای تعهداتشان گام‌هایی در راستای کاهش تعهدات خود به برجام برداشت و اعلام کرد پس از پایبندی طرفین این گام‌ها به عقب برداشته خواهند شد.

در پی پیروزی جو بایدن در انتخابات آمریکا برخی مدعی تغییر رویکرد کاخ سفید نسبت به برجام شدند اما تاکنون آمریکا هیچ اقدامی در راستای بازگشت به برجام و لغو تحریمها انجام نداده است و برخی مقامات آمریکایی و اروپایی نیز در مواضعی زیادی خواهانه اعلام کرده اند که ابتدا ایران باید به برجام بازگردد!

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز پنج‌شنبه در گفت‌وگویی با “اینترفکس” درخصوص توافق هسته‌ای با ایران گفت: بار دیگر برجام در وضعیتی بحرانی قرار دارد. من به عنوان هماهنگ‌کننده برجام درحال به کارگیری تمام تلاش خود برای حفظ برجام هستم. من با تمامی شرکت‌کنندگان در توافق و شرکای آمرکایی در ارتباط هستم.

روز گذشته نیز برخی مقامات آمریکایی به اطلاع پایگاه خبری اکسیوس رسانده‌ بودند که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا از رابرت مالی، نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران خواسته تا تیمی متشکل از دیپلمات‌ها و متخصصین با دیدگاه‌های مختلف برای پیشبرد مسیر این کشور در رابطه با ایران تشکیل دهد.

به گفته برخی مقامات، رابرت مالی در این خصوص با همتایان اروپایی و همچنین مقامات صهیونیستی و کشورهای حوزه خلیج فارس در ارتباط بوده است.

محل تبلیغات

دیدگاهتان را بنویسید