محل تبلیغات

هوش مصنوعی (سنتز گفتار)

سنتز گفتار (SPEECH SYNTHESIS) چیست؟
به گزارش دانشجو اینترنشنال تبدیل متن به گفتار یا (TEXT-TO-SPEECH) سیستمی است کامپیوتری، که دارای قابلیت خواندن (READ) هرگونه نوشته دیجیتالی را دارد. تبدیل متن به گفتار در حقیقت ارتباطی است دو طرفه میان کامپیوتر و انسان؛ که توانایی تشخیص کلمات و لحن متن نوشته شده و بیان آن در کامپیوتر وجود دارد. تشخیص نوشتار و بیان آن به صورت گفتاری مهم‌ترین وظیفه‌‌ی کامپیوتر در این فرآیند است. تولید آوا از روی یک متن یکی از جنبه‌های مهم و کاربردی در پردازش سیگنال گفتار است. به تبدیل متن به گفتار، سنتز گفتار (SPEECH SYNTHESIS) نیز اطلاق می‌شود.

متن‌خوان در جهت پویایی و آزادی
تبدیل متن به گفتار کاربردهای بسیار زیادی دارد. یکی از این کاربردها کمک به کودکانی است که به تازگی خواندن و نوشتن را شروع کرده‌اند و هنوز در خواندن مشکل دارند. کاربرد دیگر این نوع محصولات، برای استفاده در گویا کردن وب‌سایت‌ها بوده، به این گونه که گویا کردن وب سایت ها به ویژه وبسایت های خبری و تحلیلی، علاوه بر این که برای نابینایان می‌تواند مفید باشد، برای بسیاری از بازدیدکنندگان نیز سودمند است. زیرا بسیاری از افراد، شنیدن یک متن طولانی را به خواندن آن ترجیح می‌دهند.
استفاده از تکنولوژی تبدیل متن به گفتار، باعث می‌شود تا هر محتوای دیجیتالی به یک تجربه چند رسانه‌ای تبدیل شود. به همین دلیل افراد می‌توانند هم زمان در هنگام استفاده از این سرویس‌ها چندین کار را با هم انجام دهند. برای مثال یک فرد می‌تواند هم زمان به اخبار، مقالات یک وبلاگ و یا یک فایل PDF گوش دهند. ممکن است افرادی نیز باشند که خواندن یک کتاب به صورت متنی برایشان کسل‌کننده باشد اما اگر همین کتاب به صورت صوتی برایشان قرائت شود، حس بهتری دارند و تأثیرگذاری مطالب آن کتاب بیشتر خواهد بود. علاوه‌بر این، تبدیل متن به گفتار، می‌تواند علتی برای کاهش سوانح رانندگی (خواندن پیامک و متون داخل تلفنهای همراه) و یا راهی برای یادگیری زبان توسط زبان آموزان باشد.

متن‌خوان در جهت یادگیری پیشرفته
با همراهی و فعال کردن هم زمان دو قابلیت نمایش بصری و شنیداری، تکنولوژی تبدیل متن به گفتار می‌تواند به بهبود درک، به یاد ماندن،
توانایی استفاده از واژگان، افزایش دایره واژگان و… کمک‌های بسیاری کند. به خصوص در پلتفرم‌های یادگیری الکترونیکی، استفاده از تبدیل متن به گفتار، می‌تواند بسیاری از مشکلات را در زمینه یادگیری حل کند. در کاربردهایی که تولید متن به صدا در موضوعات تخصصی مورد نیاز باشد، پایگاه داده، با واژگان و اصطلاحات حوزه مورد نظر مشتری تطبیق داده می‌شود تا مبدل نوشتار به گفتار برای نوشته‌های تخصصی نیز صدایی صحیح و طبیعی تولید نماید.

دسترسی سریع تر و راحت تر به مطالب مورد نیاز
برنامه‌ها و یا اپلیکیشن‌هایی که از تبدیل متن به گفتار استفاده می‌کنند، به این‌صورت که یک رابط کاربری جدید برای کاربران خود ایجاد می‌کنند که یک راه جایگزین برای به دست آوردن اطلاعات و دسترسی به آنچه که می‌خواهند باشد. این راه جایگزین برای تمامی کاربران، چه افرادی که سواد دارند و قادر به خواندن هستند چه کسانی که سواد کمی دارند و یا بی سواد هستند، کاربردی است. با استفاده از سرویس نوشتار به گفتار، توسعه‌دهندگان نرم افزارها در تمامی پلتفرم‌ها و سیستم‌عامل‌ها می‌توانند قابلیت متن‌خوان را به محصولات خود اضافه نمایند. بنابراین برنامه‌نویسان نرم‌افزارهای ویندوز (Windows)، لینوکس (Linux)، مک (Mac, iOS) یا اندروید (Android) به راحتی می‌توانند از تولید گفتار استفاده کنند.

محل تبلیغات

دیدگاهتان را بنویسید