محل تبلیغات

غذاهای بدون گوشت / غذاهای خوشمزه ای که میشه بدون استفاده از گوشت پخت

خوردن بیش از حد گوشت مخصوصا گوشت قرمز برای سلامتی مضر است. برای جایگزینی طعام گوشتی موارد مختلفی هست که ما بعضی از این غذاها را به شما معرفی می کنیم.

انواع غذاهای بومی و بدون استفاده گوشت از شهرهای ایران

به گزارش دانشجو اینترنشنال افراد بسیاری به دلیل ضررهای گوشت تمایل به مصرف غذاهای بدون گوشت دارند. برای جایگزینی غذاهای گوشتی، موارد مختلفی هست که می توان امتحان کرد، اما ترکیبات نو طعم خوبی خواهند داشت؟ در این بین غذاهای سنتی بدون گوشت زیادی هست که دارای مزه خوبی هستند و با روش های خاص و مواد اولیه ی مختلف تهیه می شوند.

هر یک از این غذاها به یکی از مناطق میهنمان ایران تعلق دارد، با گشت و گذار به هر کدام از این شهرها خوب است این غذاها را بچشید. در این قسمت از دانشجو اینترنشنال چند نمونه از غذاهای سنتی و بدون گوشت را معرفی می کنیم.

1- خورشت ترشه تره گیلان

خورشت ترشه تره یکی از خورشت های لذیذ و بومی شمال کشور است که با سبزیجات عطرآگین و تخم مرغ به جای گوشت بکار می رود. ترکیبات خورشت ترشه تره شامل: خالواش، سیر، نعنا، برنج، تخم مرغ و نمک و ادویه است.

 

2- کشک بادمجون سمنان

کشک بادمجان یکی از غذاهای اصیل ایرانی است. طرفداران بسیاری هم دارد. این غذا در بسیاری از سفره خانه های سنتی و رستوران ها سرو می شود. ترکیبات کشک بادمجان شامل بادمجان، کشک، پیاز داغ، نعنا داغ و گردو است.

3- کله جوش اصفهان

کله جوش یکی از غذاهای سنتی ایرانی هاست که در اکثر بخش های کشور با سبک و سیاق مختلفی پخته می شود، اما غالب اصالت این غذا به شهرهای اصفهان و تبریز نسبت داده می شود. این غذا در عین سادگی خیلی مقوی و سرشار از کلیسیم، فسفر و پروتئین است. کشک، آب، پیاز داغ، نعناع، سیر و مغز گردو مواد اولیه کله جوش را تشکیل می دهد.

4- باقالا قاتق گیلان

در شمال ایران گوناگونی غذایی زیاد است و می توان به راحتی غذاهای سنتی لذیذ و بدون گوشت را انتخاب کرد. باقالا قاتق از مشهورترین غذاهای شمالی است که به باقالا خورش و گاهی خورش گل در چمن معروف میباشد؛ لوبیایبکار برده شده در این خورش از خانواده لوبیا چیتی است که به نامهای پاچه باقالا، لوبیای رشتی و یا لوبیا کشاورزی در بازار است.

5- فلافل اهواز

فلافل اهوازی از مشهورترین غذاهای جنوبی و عربی است که مورد توجه خیلی از ایرانی هاست. فلافل از نخود و ادویه های تند و … آماده می شود. بنابراین اگر تمایل به خوردن غذای تند دارید فلافل خوزستانی را از دست ندهید.

صابون زرد چوبه و مزایای آن برای شفاف سازی پوست

6- کوکو سبزی تبریز

غالب مردم غذای سنتی تبریز را کوفته می دانند. تبریز از شهرهایی است که غذاهاش طعم دیگری دارند و منحصر بفرد هستند، مانند آش، دلمه برگ مو، کوکوی تره، آش آبغوره و خاگینه که از غذاهای سنتی و بدون گوشت هستند. کوکو سبزی از غذاهای مجلسی است که جایگاه ویژه در سفره افطار و مهمانی دارد. مواد اولیه آن نیز تره و یا سبزیهای معطر به همراه تخم مرغ، زرشک و گردو است.

7- دیگچه مشهدی

اغلب از مردم استان خراسان مخصوصا مردم مشهد، غذای سنتی دیگچه را می پزند و میل می کنند. البته بعضی از افراد این غذا را به عنوان دسر طبخ می کنند.

البته دیگچه مشهدی غالبا با عنوان غذای نذری در محرم و ماه رمضان پخته می شود. ترکیبات اصلی این غذای سنتی شامل برنج، شیر، گلاب و شکر است.

8- سیروابیج گیلان

سیرابیج یا همان سیروابیج از غذاهای فوق العاده است که به سادگی می توان آن را تهیه کرد. این غذا در گروه نرگسی ها قرار دارد. مواد اولیه آن سیر همراه با ساقه های سبزرنگ آن، تخم مرغ و روغن است. سیرابیج دراصل نوعی خورش گیلانی است و آن را بهمراه کته سرو می کنند اما خوردن آن با نان هم بسیار لذیذ است.

9- قره ماش شورباسی از ارومیه

قره ماش شورباسی از غذاهای اصیل ارومیه است. این غذای خوشمزه با ماش، سیب زمینی و هویج آماده می شود. ماش یکی از دانه هایی است که ارزش غذایی زیادی دارد، این دانه غذایی کم کالری است و برای تقویت اعصاب و بینایی مفید است.

زنجبیل داروی جهانی / چرا هندی ها این ادویه را داروی جهانی می دانند؟

10- یتیمک بوشهر

یتیمک یا یتیمو از غذاهای بوشهر است. مردم این غذا را با یتیمچه یکی می دانند در حالیکه با آن فرق می کند. ترکیبات اصلی یتیمک شامل بادمجان، لوبیا چشم بلبلی، پیاز و تمر هندی و ادویه های تند است.

11- کشک کدو کرمان

کشک کدو از غذاهای اصیل و بی گوشت کرمان است که  کم کالری اما سرشار از کلیسیم است. مواد اولیه کشک کدو عبارتند از، کدوی سبز، کشک،پیاز داغ، نعنا و سیر داغ،مغز گردو، نمک و ادویه.

12- میرزا قاسمی گیلان و مازندران

میرزا قاسمی از غذاهای اصیل خطه شمال ایران است. مواد اولیه این غذای کاملا گیاهی و خوشمزه بادمجان کبابی، سیر، گوجه و تخم مرغ است.

از دیگر غذاها می توان به دیماج قزوین، کال کباب، رشته پلو کرمانشاه، کشک کدو کرمان، دمپخت عدس کلم شیراز، خورشت نازخاتون گیلان و… اشاره کرد.

 

 

 

 

 

 

محل تبلیغات

نظر برای “غذاهای بدون گوشت / غذاهای خوشمزه ای که میشه بدون استفاده از گوشت پخت”

دیدگاهتان را بنویسید